Nigdy nie jest za późno na naukę!

 

 

 

 

 

Code

edukacja 

Pierwsze programy w Python3

 

 

Pierwszym programem który napisałem w Pythonie pomijając nasze przywitanie z nowym światem był dość skomplikowany jak dla mnie w tamtej chwili program o nazwie mały lotek. Program miał za zadanie wylosować dla nas kilka liczb, a my mogliśmy spróbować trafić jakie to liczby. 

 

Dlaczego zacząłem akurat od tego programu? Z czystej ciekawości! Mosh o którym wspominałem w pierwszym artykule twierdził, że uważnie przepisując kod jesteśmy w stanie stworzyć właściwie każdy program, który ktoś opublikował.

I.. miał całkowitą rację! nie znając właściwie żadnej z funkcji i żadnej zasady programowania, udało mi się uruchomić swój pierwszy program.

 

Okej ale czy w taki sposób można nauczyć się programowania? Myślę, że przepisywanie kodu to trochę za mało więc szybko poczyniłem swoją pierwszą inwestycje w mojej nauce programowania.

 

 

Wydałem pierwsze pieniądze!

Tak wydałem swoje pierwsze pieniądze.. książka kosztowała mnie około 30 zł i nie żałuję ani złotówki, dzięki tej książce nauczyłem się jak się uczyć. Według mnie to właśnie sposoby na naukę były największą wartością tej książki.

Zadań jest mnóstwo w internecie i te z książki niczym się nie różniły od tych które możemy dostać za darmo szukając na forach, githubie czy innym portalu.

 

 

 

Chciałbym się z wami podzielić 3 najlepszymi sposobami nauki programowania:

  1. Fiszki - własnoręcznie robione fiszki uważam za najlepszy sposób nauki każdego języka, tych programowania również.
  2. Notatnik - w którym możemy zapisać wszystkiego czego nie rozumiemy w tej chwili do sprawdzenia później, a naprawdę takich rzeczy jest mnóstwo.
  3. Systematyczność - Nauka programowania to monotonny i męczący proces ale systematyczność będzie kluczem do sukcesu. Lepiej uczyć się codziennie 15 minut niż 2 godziny raz na 3 dni.

 

 

Jak widzicie nie ma tutaj niczego nadzwyczajnego, ale to wszystko wprowadza porządek w naszej nauce. Wszystko co zapiszemy zostawia też ślad dzięki czemu łatwo możemy wrócić do rzeczy które już robiliśmy.

 

 

 

 

Na koniec mam dla was jedno z pierwszych zadań jakie robiłem z książki. 

Jeśli dopiero zaczynacie z programowaniem spróbujcie napisać i uruchomić ten program.

 

Artykuł 3      Mój pierwszy program w python3

25 kwietnia 2020

2h x 365D = 50000 $/y?

Sprawdzam!

 

Opis programu:

 

W pierwszych 4 linijkach(1-4) naszego programu tworzymy zmienne o nazwach:

  • cars, space_in_car, drivers, passengers

Zwróćcie uwagę, że nazwy zmiennych nie pozostawiają złudzeń czego dotyczą. Nazwy zmiennych powinny być czytelne i zrozumiałe i to nie tylko dla nas. 

 

Kolejne 4 linijki (4-8) to tworzenie nowych zmiennych i wykonywanie działań algebraicznych. Tak naprawdę nie różni się to niczym od znanych nam ze szkoły x + y = z. 

Python podstawi liczby którymi definiowaliśmy nasze zmienne, np. w 5 linijce mamy:

  • car_not_driven(nowa zmienna) = 100 - 30 czyli car_not_driven = 70

 

Linijki od 11 do 16 to linijki z funkcją print(). Funkcja print() drukuję nam w terminalu ciąg znaków lub liczby.

Dzięki funkcji print widzimy to wszystko po prawej stronie SS w naszym terminalu czyli wyniki.

Zwróćcie uwagę na konstrukcje print po otworzeniu nawiasu musimy użyć cudzysłowiu pojedynczego lub podwójnego, jeżeli chcemy żeby python wydrukował ciąg znaków. Jeżeli oczekujemy wydrukowania zmiennej nie powinniśmy używać cudzysłowiu.

 

Powodzenia!

Jeżeli Twój program nie chce działać, zerknij jeszcze raz na SS który załączyłem, prawdopodobnie brakuje Ci jakiegoś znaku.

PAMIĘTAJ!!! KAŻDY ZNAK SIĘ LICZY!!!

 

Education © 2017 • Created with WebWave

Rób responsywne strony w Webwave takie jak ta

Nam delenit fuisset dissentiunt eu, mel ei rebum voluptatum appellantur, cu ipsum nostrud recusabo nec.

 

 

 

Przycisk

Reklam